Жіноча консультація: триместр третій та завершальний
Останній триместр вагітності теж має свої сюрпризи та дрібні «радощі» в жіночій консультації. Ще декілька аналізів, хоч і менше ніж у попередньому, оформлення декретної відпустки, роздуми про вибір лікаря та пологового будинку. І звісно що хвилювання та очікування зустрічі з малюком, яка все ближче та ближче.
Аналізи та діагностика в третьому триместрі
Можна написати, що тут все нудно, але насправді за попередні два триместри безкінечні ходіння по кабінетах дуже набридають. Тому кожне нове призначення сприймається гостро та втомлює. Перелік аналізів цього разу досить короткий:
√Загальний аналіз крові та сечі ще декілька разів;
√Двогодинний тест толерантності до глюкози. В переважній більшості випадків, коли прийдете робити його в поліклініку, то одразу підете назад у пошуках аптеки, де продається спеціальний порошок глюкози. Звісно що на місці в лабораторії його немає, він навіть не у кожній аптеці продається. Тому можна купити його завчасно та прихопити термогорнятко з теплою водою, щоб було де розводити. Напій виходить настільки солодко-противним, що не всім вдається його випити і пончики в найближчій пекарні видаються вже геть несмачними. Ще й не можна ні їсти, ні пити цих дві години (в більшості випадків – це йти голодним на роботу). Самі ж лаборанти радять маленьке горнятко чаю і 8-10 ложечок цукру, виходить не настільки противно.
√УЗД. Хоча в нас рекомендовано два таких дослідження, але часто призначають на 30-32 та 36-37 тижнях. Іноді потреба є, іноді її немає. Можете поцікавитися в свого лікаря, наскільки в даному випадку це необхідно.
√КТГ. Милий момент, коли непримітний апарат записує серцебиття малюка. Скеровують на це дослідження два-три рази (якщо ж ви в пологому будинку, то це щоденна процедура). Тут є свій маленький лайфхак: жінок часто чомусь кладуть на спинку, а в такому випадку може перетискатися артерія, яка забезпечує кров’ю всі органи малого тазу та малюка. Що тоді буде? Правильно, не зовсім добрі показники КТГ та непотрібні препарати. Тому попросіть, щоб лягти зручно або переробіть дослідження в іншому місці.
Досить часто виходить так, що саме у третьому триместрі аналізи показують «щось не те» (це суб’єктивна статистика). Тому тут є ще одна дуже важлива порада – більшість аналізів лікуються перездачею. Різне буває – взяли не стерильну баночку (відкрили, кудись закотилася, махнули на це рукою), погано зробили забір чи не дотрималися гігієни. На аналіз крові значно впливає їжа напереродні здачі аналізів. Тому не переживайте зайвий раз, а просто пройдіть процедуру ще раз, в більшості випадків все виявиться гаразд.
Вихід в декретну відпустку – просто і складно
Частина для офіційно працевлаштованих жінок
Ваш гінеколог видає лікарняний листок про те, що вже минуло 30 чарівних тижнів вагітності і мамі пора махати ручкою роботі готуватися до зустрічі з малям та відпочивати. Його переважно можна отримати в перший день 31го тижня та одразу нести в свою бухгалтерію. Вихід у відпустку оформляється день в день, а для цього потрібне паперове підтвердження. Це єдиний документ потрібний в ЖК для вашої роботи і загалом оформлення всіх нюансів.
Гроші (в народі – дородові) виплачують переважно через місяць в час зарплат. Рахують їх так: беруть суми всіх зарплат за попередні 12 місяців без вирахування податків (з/п можуть коливатися), додають, а потім ділять на 365 днів, щоб знайти середню цифру за день. Її ж потім множать на 126. У формулі це виглядає так (для прикладу однакова цифра за всі місяці): 3200*12/365=105,2 Тоді 105,2*126=13,256 грн – ось така сума допомоги у зв’язку з пологами та вагітністю.
Частина для неофіційно працевлаштованих/без роботи жінок
Тут все трішки складніше, хоча є історії, коли жінки обходять деякі кроки або
просто вирішують, що їм це не потрібно. Отож, треба довідку з біржі праці, що ви там не стоїте. Її відносите в ЖК, там теж видають довідку (не лікарняний листок!), яку в свою чергу відносите в соцвідділ по місцю прописки і вони вже виплачують гроші за тією самою формулою, тільки від мінімальної зарплати. Якщо ж ви живете не по місцю прописки або взагалі в іншому місті, то потрібно в себе взяти чергову довідку (більше, ще більше паперів), що ви часом в них не подали на допомогу, і повідомити про це місцевому відділу (як бачите, між собою спілкуватися вони не вміють). Багато паперів та біганини, але ж куди без з них в нашому чарівному світі бюрократії без порядку?
Коли варто дзвонити до лікаря?
Нам би дуже хотілося, щоб все під час вагітності було добре та гарно і на це потрібно налаштовуватися. Але разом з тим потрібно знати нащо звертати увагу і коли дзвонити, а краще одразу йти, до лікаря. Це не означає впадати в істерику, читати інтернет та самій собі ставити діагнози. «Лікування» таким чином і так призводить хіба до більшого ДАРЕМНОГО стресу, а ще й у майбутньої мами… Ви просто звертаєте увагу на деякі моменти і проговорюєте їх спеціалісту.
Про що слід повідомити лікарю (витяг з медичного протоколу про третій триместр):
- Періодичні тягнучі болі унизу живота;
- Приступи переймоподібного болю або регулярний переймоподібний біль унизу живота;
- Зміна характеру виділень (надмірні водянисті) або кров’янисті виділення із піхви;
- Зміна характеру рухів плода за суб’єктивними відчуттями вагітної (хаотичні рухи, що тривають більше 30 секунд і виникають частіше 4 раз протягом 1 години; менше ніж 10 рухів за 10 годин);
- Зміна частоти серцевих скорочень плода при аускультації – більше 170 уд/хв або 110 і менше уд/хв (це лікарська діагностика);
- Невідповідність розмірів матки (переважання або відставання) гестаційному терміну (аналогічно);
- Виявлення Rh-антитіл у крові або УЗ-ознак гемолітичної хвороби плода (аналогічно);
- Головний біль при поєднанні з підвищенням артеріального тиску;
- Неконтрольована тяжка гіпертензія, гіпертензивний криз;
- Поява або прогресування змін на очному дні (теж виявляється на прийомі в лікаря).
Коли кладуть в лікарню не запитуючи (витяг з медичного протоколу про третій триместр):
Відмовитися, звісно, можна завжди, але це не про здоровий глузд.
- кров’янисті виділення зі статевих шляхів;
- відходження навколоплідних вод;
- підвищення температури тіла вище 38;
- діастолічний (нижня межа) артеріальний тиск >110 мм рт.ст.;
- головний біль;
- порушення зору;
- біль у епігастральній ділянці (область шлунка) або правому підребер’ї;
- ознаки печінкової недостатності;
- олігурія (зменшення кількості сечі < 25 мл/год);
- тромбоцитопенія (зниження кількості тромбоцитів < 100·109/л);
- будь- які стани що супроводжуваються порушенням життєво важливих функцій.
Страшилки для вагітних у третьому триместрі
Насправді тут варто писати окрему статтю, але хоч частково потрібно згадати про найпоширеніші досить дивні фрази в жіночих консультаціях. Так, я не лікар-гінеколог, але багато з описаного пов’язане переважно зі здоровим глуздом, а не реальними діагнозами.
Маленька чи велика вага мами. Не дитини, а саме мами. Набір ваги може коливатися від декількох кілограмів до декількох десятків кілограмів. Так, це може мати нюанси зі здоров’ям самої мами, але найпоширенішою фразою є те, що дитина буде завелика і жінка не зможе народити. На процес пологів суттєво впливає будова тазу жінки, але аж ніяк не вага дитини, бо тоді маленькі панянки ніколи б не народжували малюків по 4 кг і це не щасливі поодинокі випадки. Тому якщо вам раптом пропонують дієту, бо у вас вже цілих 10 кілограмів і ще два місяці попереду – розслабтеся і просто харчуйтеся правильно (канапки нікому і ніколи не є корисні).
Низьке розміщення дитини. Саме по собі воно не є показником. В таких випадках скеровують на узд та огляд певних показників, але якщо все решта в нормі, то хвилювати майбутню маму зайвий раз не потрібно.
Тонус матки. Якщо коротко – то тонус матки є нормальним фізіологічним процесом, бо вона готується до майбутніх пологів. Ці скорочення пригнічуються гормонами, щоб жінка могла виносити дитину, але в будь-якому випадку є, щоб пологи в майбутньому відбулися. Тому тонус бути може, а от діагноз такий – ні.
Іноді буває так, якщо зовсім не повезло з гінекологом, що жінку будь-якими силами намагаються скерувати на госпіталізацію. Якщо знають про домовленість з конкретним лікарем, то роблять круглі очі «як то він ще вас не забрав у стаціонар». Завжди можна запитати про причини та альтернативи і вирішити для себе. Зрештою, усі дорослі свідомі люди, які самі приймають рішення та несуть за нього відповідальність. Якщо немає реальних проблем та показів, то значно корисніше та спокійніше жити звичайним життям в себе вдома, купувати речі для дитинки, багато гуляти. Спокійна вагітна жінка – одна з запорук легкої вагітності та пологів Можна про це нагадати лікарю :)
П.С. А для натхнення – трішки Наталії Лелюх.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!