Жіноча консультація: триместр перший
Про візит до лікаря в новому статусі. Перші кроки та потрібні папери. Що можна робити, що не варто і якими законами це регулюється? Як вирішувати спірні питання? Тут не буде відповідей «а чи варто робити такий-то аналіз?», бо це вирішувати кожній жінці самостійно, але буде багато про те, як це все виглядає на практиці. Говоримо про нормальний перебіг вагітності без ускладнень – про звичайну середньостатистичну жінку.
Декілька слів згалом про жіночу консультацію
Після того як пройшли радість та ейфорія від двох смужок на тесті (або хоч трохи зменшилися), переважна більшість жінок задумуються про те, що варто звернутися до свого гінеколога з цією звісткою та отримати подальші інструкції до дії. Якщо відкинути філософські розмови «а чи взагалі потрібно?» і «людство якось не вимерло», то більшість жінок таки йдуть в ЖК, щоб стати на облік. Протокол МОЗ №147 (тут і надалі всі посилання на нього) розказує, що приймати жінку на облік слід ДО 12 тижня, тобто якраз в першому триместрі. По факту виходить, що на облік переважно беруть З цього терміну. При спробах прийти раніше, вас відправлять «погуляти» ще трохи. Та якщо жінка має велике бажання таки встати на облік, відмовити їй ніхто не може (згадуємо протокол). Якщо ж ви приходите пізніше, то відбуватимуться спроби насварити пальцем/розказати про безвідповідальність/пригрозити різними страшилками з роду «на облік не візьмемо, будете вдома народжувати без нікого». По-перше, не мають права не взяти, по-друге, пологовий будинок в будь-якому випадку прийме, по-третє, домашні пологи – не такий вже страшний варіант. Якщо вас продовжують залякувати, придумувати різні історії чи взагалі грошей вимагають – полякайте судом
у відповідь, а ще краще знайдіть іншого лікаря. У будь-якому випадку з цим спеціалістом в цій ЖК вам вже справи добре не йтимуть.
Тут одразу ще одне корисне зауваження – на облік можна стати будь-куди. За місцем прописки, проживання чи просто лікар подобається. Якщо за місцем прописки чи праці – то зобов’язані взяти просто так, якщо інші причини – можуть попросити благодійний вступний внесок, бо за вас держава цьому конкретному лікарю не платить.
Якщо маєте час, натхнення та серйозно ставитеся до себе, вагітності і спокійних нервів – почитайте відгуки про лікарів. Не про тих, в яких народжувати, це буде згодом, а звичайних гінекологів з жіночої консультації. Як приймають, що призначають, чи виписують А4 формат вітамінів та ліків «на всякий випадок» чи схильні лякати, класти рутинно на госпіталізацію. (про це буде детальніше в наступних частинах). Вагітній жінці має бути комфортно та спокійно, а до лікаря – довіра та впевненість в його діях. Дуже хорошим запитанням є «Для чого ця маніпуляція?», «Для чого цей препарат?». Якщо лікар впевнено та чітко пояснює необхідність та важливість таких дій – чудово, якщо ж звучать фрази «бо я так сказала», «хто з нас лікар», «чому я маю щось вам пояснювати?» – це не про безпеку та комфорт. Тут немає справжньої турботи про здоров’я пацієнтки, розуміння її потреб та стану, а лише схематичні однакові дії за звичкою.
Перший візит до лікаря – що буде?
Якщо ви прийшли до 12 тижня, то почуєте кумедні запитання «А звідки ви знаєте, що вагітна?» та отримаєте скерування на підтвердження свого стану. Аналіз на хоріонічний гонадотропін здається в будь-якій приватній лабораторії (в державних його немає) та вас скерують в якусь конкретно. Чому – здогадайтесь самі J Скажу вредну річ, але якщо лікар скеровує на якийсь платний аналіз, то його насправді має оплачувати поліклініка, а не жінка викидати декілька сотень гривень. І так, вартість в різних лабораторіях відрізняється.
Якщо ж вже стаєте на облік, то виділіть добрих 1,5 години часу. По-перше, черга. Більшість вагітні, всім на роботу, ніхто нікого не пропускає. По-друге, цей візит найтриваліший та передбачає заповнення багатьох паперів та довгий огляд.
Документи:
– заповнення індивідуальної карти вагітної та породіллі;
– заповнення обмінної карти. Перенесені захворюванні, різні особливості організму жінки, чоловіка та їхніх батьків, спосіб життя, вагітності в минулому та особливості їхнього перебігу.
– інформаційна згода. Жінка дає згоду на всі дії лікаря та їхнє виконання. Якщо ви з чимось не згідні, відмовляєтеся робити тощо – так і пишіть. Потім матимете аргументацію, що попереджали.
Огляди:
Загальний. Щитовидна залоза, прослуховування серця та легень, огляд молочних залоз, лімфатичних вузлів. Вимір температури тіла, тиску, зросту та ваги.
-гінекологічний. Огляд на кріслі, мазки на цитологію та флору (останній при скаргах, по факту беруть завжди).
Аналізи:
– загальний аналіз сечі, включаючи тест на наявність білку;
– посів сечі;
– визначення групи крові та резус-належності;
– аналіз крові на наявність антитіл при Rh негативній належності крові. Якщо у вас негативний резус, то більшість лікарів закочують очі та зітхають, бо ж то резус. На запитання звідки взятися антитілам при першій та єдиній вагітності, відповіді ніхто не дає. Тому не хвилюйтеся, а просто здавайте аналізи;
– загальний аналіз крові;
– обстеження на сифіліс;
– тест на ВІЛ;
– УЗД (перше призначається якраз в 11-13 тижнів. До цього при нормальній вагітності та відсутності скарг не пропонують, потрібність недоведена).
Одразу в присутності лікаря ці всі аналізи ви здавати не будете. Він всього лиш напише скерування та вкаже потрібні кабінети, а жінка до наступного візиту має обійти потрібні місця. Якщо черг немає, часу не займає, але ж де в державних поліклініках можна знайти кабінет без хвоста охочих до нього завітати? Вагітних та працюючих не пропускають. З дітьми теж. В кожному кабінеті можуть попросити 5-10-20 грн за шприц і вату, тут вже залежить від принциповості самої жінки. Ніжно процедури мало хто робить, тому якщо маєте страх та слабість – розглядайте такі цікаві стіни і візьміть з собою шоколад для заспокоєння нервів.
Насправді, якщо все нормально, то перший триместр проходить за межами жіночої консультації. Для жінки набагато корисніше гуляти на свіжому повітрі, насолоджуватися своїм станом (якщо токсикоз оминув) та мріяти про майбутню зустріч з малечею. Далі все стає набагато цікавіше :)
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!