Токсикоз вагітних: що робити?
Ще коли жінка не знає, що вона вагітна, в неї можуть з’являтися різні предвісники. Мова зараз не про народні прикмети чи віщі сні, а цілком реальні та закономірні зміни в організмі. Найбільш відомою та поширеною ознакою є токсикоз. Про нього знають навіть ті жінки, які ще не планують ставати мамами. Токсикоз – це свого роду страшилка, бо всі чули, що це дуже зле, важко, довго та нікого не минає. Чи це насправді так? Чи може бути легше або взагалі без нього?
Токсикоз вагітних – трішки теорії та загальні симптоми
Токсикоз зазвичай починається після одного-двох місяців з моменту зачаття. Хоча трапляються випадки, коли жінці стає недобре вже за декілька днів після запліднення. Може бути підвищення апетиту і тяга до продуктів харчування, які раніше їсти не хотілося. Або навпаки – повна відсутність апетиту, часто пов’язана саме з регулярним поверненням їжі назад. Багатьом жінкам стає легше на початку другого триместру, хоча деякі вагітні страждають токсикозом впродовж усіх 9 місяців розвитку малюка. Статистика розповідає, що десь третина жінок при надії взагалі не знають такої проблеми. Кожній майбутній мамі хочеться сподіватись, що вона потрапить саме в цю категорію.
Вважається, токсикоз – це реакція захисного типу організму вагітної, щоб видалити всі шкідливі й токсичні продукти з організму для того, аби вагітність протікала добре. Є декілька характерних симптомів, основні з них – це блювота і нудота. Основна частина вагітних жінок (90%) відзначають їх прояв в ранковий період, але дехто може себе погано почувати протягом всього дня. У перші тижні вагітності спостерігається постійний недосип і слабкість. Це явище пояснюється тим, що уві сні в організмі відбуваються процеси відновлення і створення нових клітин, при цьому відпочиває і відновлюється нервова система, що дуже важливо для вагітної жінки.
Насправді токсикоз може проявлятися настільки по-різному, що вивести якусь загальну картину досить важко. Вранішні обійми з унітазом, постійні блювання протягом дня, лише нудота чи погане самопочуття ввечері. Перші тижні вагітності, всю вагітність або періодичні «спалахи» на різних термінах. Існують ще різні види та форми токсикозу. Найголовніше в цьому – пильнувати свій стан та не доводити до критичної межі.
Якщо жінка блює весь день, нічого не може їсти і навіть пити воду, такий стан потребує негайного звернення до лікаря! Сильний токсикоз загрожує здоров’ю мами та дитини. Одним з частих наслідків може бути підвищення ацетону в сечі. Він теж є небезпечним та потребує контролю. Для цього можна купити спеціальні тест-смужки в аптеці.
Токсикоз при вагітності – чим можна собі допомогти?
Насамперед великими буквами варто зазначити, що перш ніж використовувати будь-який спосіб, варто порадитись з лікарем. Навіть якщо він 100% надійний, поміг всім подругам і ним ще ваша мама користувалась. Звичайна вода з лимоном у дуже великих кількостях теж може бути шкідлива, наприклад, підвищувати кислотність у шлунку. Також варто нагадати, що ліки за приватною рекомендацією краще не вживати, бо вони можуть мати на іншу людину зовсім протилежний ефект. Тому утримуйтесь від назв конкретних препаратів, коли щось радите друзям, навіть зі щирими намірами. Відповідальність за наслідки покладуть на вас. Все, що написано далі – лише для ознайомлення та після спілкування з лікарем.
Змінити харчування. Переважно є продукти, які провокують ще більшу нудоту. Часто це білий цукор, біла мука, дріжджі, солодощі. Варто спостерігати за своїм організмом, це допоможе виявити щось додаткове. З не таких поширених прикладів – шоколад, жирна чи гостра їжа, магазинна випічка. Тому прислухайтесь до себе та обов’язково знайдете відповідь.
Додати щось до їжі. Існує досить довгий список продуктів, який полегшує перебіг токсикозу та допомагає дожити до вечора. Це різні горіхи, насіння, імбир (свіжий, сухий, в печиві), м’ята, різні цитрусові (особливо лимони, хоча апельсини чи мандарини теж чудово допомагають), квашені продукти. Багато кому помічними є сухе печиво натще чи вода з лимоном. Популярними є столові води, які корисні і при отруєннях – боржомі, поляна квасова, вода плосківська.
Піклуватись про себе. Тривалий міцний сон, лежання у ліжку, прогулянки на свіжому повітрі. Регулярне харчування є дуже і дуже важливим. Коли виникає відчуття голоду – справитись з токсикозом стає в рази важче. Тому корисно їсти часто та по трішки, але перевантажувати шлунок теж не треба. Результат вийде аналогічний. Пити багато рідини, якщо не маєте такої звички, то пора починати. При чому вагітній варто вживати більше води, ніж звичайно радять – близько двох літрів.
Коли є старші діти: організація побуту та часу
Коли ви в очікуванні першої дитини, то можна використати всі доступні можливості для відпочинку або навіть створити нові. В критичних випадках лікарняні ніхто не відміняв. Проте все змінюється, коли є одна або декілька дітей старшого віку. Трішки легше, коли вони дійсно старші і самі йдуть в школу та гріють собі їжу. Важче, коли різниця між малечею не надто велика і майбутні старший братик чи сестричка хочуть уваги мами з ранку до вечора.
Гуляти разом, коли є сили. На вулиці справді легше. З собою добре мати щось попити та просте печиво для перекусу, щоб вгамувати голод.
Підібрати спокійні ігри для дому, де не потрібно багато маминих зусиль. Пазли, конструктор, малювання, читання книг – що дитині до вподоби. Мультфільми для старших дітей навіть на декілька хвилин теж рятують ситуацію. Більшість з цих забав чудово проходять на ліжку, тому можна навіть спробувати побути тихо в горизонтальному положенні.
Організація побуту. Тайм-менеджмент для мами взагалі має бути дуже збалансований, але коли жінка себе ще й зле почуває, то рухи варто мінімізувати. Готові страви на замовлення зараз є дуже доступними за вартістю, хоча завжди кажу, що заготовки в морозилці рятують у всіх критичних випадках. Це вже справа особистого вибору та зручності.
Делегування обов’язків. Якщо ви не готові доручати кухню, прибирання чи прогулянки з дитиною комусь сторонньому, то переважно ще залишається чоловік. Хоч на двадцять хвилин, коли мама себе критично почуває, можна попросити його щось зробити та зайняти дитину. Якщо ж поруч є бабусі, які можуть зварити їсти чи погуляти з дитиною – це взагалі прекрасно! Не соромтесь просити про допомогу, адже телепатично про ваші потреби ніхто не дізнається.
Токсикоз минає. При належному піклуванні про себе, його прояви можуть стати значно легшими та не так сильно псувати життя. В будь-якому випадку результат прекрасний :)
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!