Що потрібно знати новачкам про слінг?
Ви майбутня мама, чули слово «слінг» та хотіли б розібратися? Можливо, ви мама дитини, яка зовсім не хоче лежати у візку чи ліжечку, і хотіли б собі знайти полегшення? Або носили старшу дитину в кенгуру, а тепер шукаєте фізіологічні способи носити дитину? Тоді ця стаття для вас. Тут зібрана вся основна інформація про те, як вибрати слінг, які бувають його види, в чому ще можна носити дитину. Якщо запитання ще залишаться – їх можна завжди задати в коментарях.
Що таке слінг?
Слінг або слінг-шарф (англійською wrap або wrap sling) – це відріз тканини шириною 60-70 см і довжиною від 2 до 6 метрів (залежно від способу мотанки та параметрів мами), який використовується для носіння дитини. Слінг мало тягнеться вздовж чи впоперек, але добре по діагоналі. Слінг – це фізіологічна переноска, яка забезпечує носіння дитини у максимально безпечному положенні для її розвитку. Його можна використовувати з народження, за умови, що мама вміє правильно це робити. Різні положення дитини в слінгу переважно прив’язуються не до віку чи ваги дитини, а до її певних вмінь.

Слінг – це найбільш універсальний спосіб носіння дитини, бо його можна використовувати і для новонароджених, і для сидячих малюків, і для впевних бігунів. Коли ніжки втомилися і хочеться на ручки до мами. Чим менша дитина, тим ретельніше слід примотувати дитину. Особливо це стосується новонароджених. Тому часто молоді мами кличуть на допомогу слінгоконсультанта, щоб впевнитися у правильності своїх вмінь.
Окремою категорією слінгів є трикотажні шарфи. Це бюджетний (можна знайти за 300 грн) та поширений варіант, який підкуповує мам своєю ціною. Він добрий для новонароджених дітей, але коли дитина важить більше 6 кілограм, стає незручним. Він сильно тягнеться і його стає важче намотати. Ще одним мінусом таких слінгів є їхня теплота. З ними добре в холодну пору року, але влітку дуже спекотно.
Переваги слінгоносіння
Слінг дає змогу носити дитинку, підтримувати з нею постійний фізичний та емоційний контакт і при цьому дозволяє звільнити мамі руки для якихось інших справ. Мамин час і так зникає дуже легко, а слінг хоч трішки полегшить їй життя.
Сьогодні вже багато говорять про те, що носіння на руках є необхідним для фізичного, психологічного та розумового розвитку немовлят. Перші три місяці часто називають четвертим триместром вагітності, коли дитинка вже народилася, але все ще потребує постійного контакту з мамою.
Проте зараз дуже часто молоді матусі перебувають з немовлям наодинці мало не 24/7. Немовлята бувають різні: дехто спокійно споглядає за мамою з ліжечка чи манежу, а дехто почуває себе затишно лише у маминих обіймах, не відпускаючи від себе ні на хвилинку. Саме у таких випадках слінг дозволить мамі хоча б елементарно приготувати собі щось поїсти.

Та й навіть якщо у вас не таке ручне немовля, у будь-якої дитини бувають моменти, коли біля мами затишніше: коліки, прорізування зубок, кризи грудного вигодовування чи кризи розвитку.
Наприклад, дуже часто можна зустріти мам з немовлятами 4-6 місяців, що «гуляють у візочку» в парку, коли мама несе дитину на руках і ще якимсь дивом пхає той пустий візок. Це, мабуть, загальна проблема дітей такого віку, коли лежати вже не хочеться, а сидіти ще не можеться, і слінг тут стане дуже помічним
Інша ситуація, коли є старші, але все ще маленькі, діти, які теж потребують маминої уваги. У цьому випадку немовля отримує свою порцію мами, просто перебуваючи у слінгу, а мама може приділити час старшій дитині.
Слінг: тепло та мобільно
Просто незамінним стане слінг для новонародженого у холодну пору року. Завдяки слінгу можна не опановувати мистецтво одягання новонародженого для прогулянок по морозу, а гуляти під курткою зі спеціальною вставкою для дитинки (слінгокурткою). Ще й зекономити на зимовому комбінезоні та візочку :) Досить багато мам купують пізніше лише прогулянковий варіант візка і не носяться з важкою люлькою.

Найголовніше: слінг – це мобільність. В останні роки соціум став більш відкритий до дітей: на нових станціях метро є ліфти, за допомогою яких можна спуститися візочком прямісінько на платформу, деякий наземний транспорт має зручну низьку підлогу, деякі будівлі обладнані парапетами. Тут важливе слово «деякі». Кожна мама може розповісти історії про розбиту дорогу, відсутність тротуару чи неможливість заїхати до магазину. Слінг дозволяє гуляти практично будь-де, з’їздити у справах з малечею або просто вийти прогулятися, коли немає кому знести візочок з п’ятого поверху будинку без ліфта.
Техніка безпеки в слінгу
Техніка безпеки при носінні дитини у слінгу мало відрізняється від техніки безпеки при носінні на руках.
Варто відмовитися від слінгоносіння в таких ситуаціях:
- Якщо мама погано себе почуває;
- Якщо мама вживає ліки, які мають снодійний ефект або впливають на концентрацію уваги;
- Якщо мама хоче зайнятися якоюсь екстремальною діяльністю. Наприклад, катання на роликах, самокаті чи велосипеді. Слінг у цьому випадку не замінює велокрісла від слова «зовсім»;
- Коли мамі хочеться випити гарячого чаю/кави, з’їсти гарячу їжу. В таких випадках краще намотати дитину за спину або покласти біля себе;
- Аналогічна ситуація, коли мамі потрібно до гарячої плити з каструлями та сковорідками;
- В машині СЛІНГ НЕ Є ЗАМІННИКОМ АВТОКРІСЛА, хоча це й трохи краще ніж просто тримати дитину на руках. Навіть при незначному зіткненні на невеликій швидкості утримати дитину в руках майже неможливо.
Ще декілька нюансів:
- Слінг-шарф, слінг з кільцями та май-слінг дають можливість мотати дитину напівлежачі у положенні “колиска”. Однак голова дитини при такому положенні виходить за габарити мами, і слід бути особливо уважним та обережним при пересуванні в просторі. Також не можна мотати у колиску під слінгокуртку. На сьогодні основним рекомендованим методом носіння у будь-якій фізіологічній переносці є ВЕРТИКАЛЬНЕ носіння.
- В 3-4 місяці дитина починає тримати тулуб і у слінг її можна мотати з ручками назовні. Але треба пам’ятати, що десь в півроку діти починають хапати все, до чого можуть дотягнутися, і триматися подалі від потенційно небезпечних предметів (гаряче, гостре і таке інше). Також варто не забувати, що колись дитина щось вхопить вперше і не втрачати пильності, навіть якщо малюк поки такого не робить.
- Якщо мамі потрібно щось підняти з підлоги, краще присісти, ніж нахилятися.
Як обрати перший слінг: розмір та склад
Обрати перший слінг не так складно, як може здаватися на перший погляд. Для цього варто знати декілька речей.
Перше правило: слінг має подобатися візуально. Тут можна розгубитися та потонути в патернах та кольорах, але для початку варто вибрати щось одне. Може слінг стане таким улюбленим, щоб більше не захочеться :) Але практика часто показує, що таких «улюблених» може бути добрий десяток.
Друге правило: слінг має підходити мамі за розміром. Перший слінг бажано вибирати так званого базового розміру – це розмір, у якому мотається одна з найпростіших мотанок (хрест над кишенею або ХНК). Як правило, це розмір 6 (приблизно 4,6 м довжини, у різних виробників число може коливатися у межах 4,5 – 4,7 м). Для високих мам чи мам з пишними формами підійде розмір 7 (5,2 м), а для мініатюрних – 5 (4,2 м).
Ну, і третє правило. Якщо ви мотаєте вперше, то варто обрати досить тонкий і несильно норовливий слінг :).
Непоганим варіантом для початку є трикотажний слінг. Як вже згадувалося, він дуже доступний по ціні. Тільки скоро доведеться купувати новий шарф, бо діти ростуть швидко, а його максимальна вантажопідйомність 5-6 кг.
Досить універсальним є слінг зі 100% бавовни. Якщо він при цьому буде не дуже щільним, то особливих проблем при намотці виникати не має. Підійдуть слінги щільністю до 200-220 г/м2.

Для літніх новонароджених добрими будуть слінги з бамбуком чи шовком у складі, але з шовком початківцям потрібно бути обережним. Різні виробники використовують різні типи шовку і тактильно такі слінги можуть бути геть різні.
Для зимових новонароджених можна спробувати слінг з вовною, яка є більш м’якою і пластичною, аніж бавовна. Також шарфи з вовною переважно мотаються легко.
Новачкам варто уникати на початку слінгів з льоном чи коноплею. Шарфи з таким складом потребують попереднього розношування і мотати їх досить важко. Якщо ви купуєте слінг на вторинному ринку, це варто уточнювати.
Вибір слінга: щільність шарфа
Про щільність. Це товщина шарфа. Для новонароджених з невеликою або середньою вагою підійдуть слінги щільністю 180 г/м2. Вони зовсім тоненькі та ніжно охоплюють дитину. Їх так і називають у слінгоспільнотах – малючкові. Коли вага дитини наближається до 5 кілограм, такий шарф стає незручним і ріже плечі. Тому це гарний друг лише на короткий проміжок часу.
Якщо мама хоче більш універсальний слінг, варто шукати щільність 220-240 г/м2. Такий шарф підійде і для новонароджених, і для трохи старших діток. Може стати тим «єдиним» до моменту самостійного сидіння та купівлі ергорюкзака.
Деякі старші діти не люблять візків і їздять на мамі аж до моменту активного бігання. Та й не всі мами люблять змінювати шарф на щось інше. В таких випадках купують слінги зі щільністю 320 і більше г/м2. Їх називають «грузовозними».
В залежності від складу, щільності, типу плетіння слінги можуть бути такими, що «мотаються самі», або, навпаки, потребувати розношення і досвіду (проте такі шарфи переважно досить тримучі і гарно несуть важкеньких діток).
Якщо ж у вас ще залишилися питання, запрошую в групу СлінгоМОТАНКА – там про слінги з любов’ю. Все розкажуть і покажуть ;)
Стаття написана спільно з Anna Sukretna, модератором Слінгомами України. Фото з особистих архівів Зростаємо природно та Анни.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!