,

Причини дитячого плачу

Пам’ятаю з пологового будинку таку фразу: «Якщо дитина плаче, значить голодна, давайте груди». Можливо, в перші дні це таки є актуальним, бо памперс змінюється не часто (4-5 разів на добу), малеча відновлює сили після пологів і постійно спить та їсть. Проте мамині груди та молоко не є панацеєю від усього, а крик – не лише ознака голоду.
Яким чином ми спілкуємось? Словами, мімікою, жестами, проявом емоцій. Що з цього всього вміє дитина? Правильно, закричати. Дитячий крик в новонародженого – це його спосіб комунікації зі світом, шлях, яким він сповіщає про свої потреби, які не обмежуються лише їжею. Давайте розберемо, про що може говорити Ваше чудо (приблизний рейтинг):

  1. Їсти! Це поза усіма рейтингами та конкурсами. Діти їдять часто, щоб гарно рости на радість мамі та татові.
  2. Ще їсти. Буває, що малюк не доїв і потребує ще. Або просто новий прийом молочка, навіть якщо минуло лише 10 хвилин і мама тільки встигла зробити собі гарячого чаю. :)
  3. Посмоктати груди. Не їсти, а саме поцмакати в своє задоволення. Цей процес забезпечує декілька важливих моментів: по-перше, дитинка розпрацьовує м’язи рота та язичок, що допоможе їй в майбутньому добре гамати дорослу їжу, по-друге, заспокоює малечу, а по-третє сприяє виробленню молока. Тому коли Ви бачите, що малеча не їсть, але працює язичком, дайте їй ще трохи полежати біля Вас, насолодіться спільним перебуванням. Якщо раптом хтось почне говорити, що то дитина не наїдається, розкажіть як гарно дитина набирає вагу та росте. Не помогло? Відправте куди подалі, Ваші нерви будуть ціліші.
  4. Окремою групою є ще плачі біля грудей, але про це, мабуть, окремо, бо дуже багато писати)
  5. На руки до мами. Дитинка всі 9 місяців вагітності були в нерозривному контакті з мамою, чула її серцебиття, перебувала в затишку та безпеці. З цієї причини відділення від неньки після народження стає величезним стресом і не дивно, що малеча хоче далі перебувати біля неї. Тому так важливого притуляти дитину до грудей, адже таким чином вона знову відчуває мамине тепло та чує стук рідного серця. Якщо мама з певних причин одразу не може носити дитину на руках (післяпологове відновлення, проблеми зі спиною), то можна полежати разом або щоб малечу час від часу носив тато. Тати з часом від цього починають дуже тішитися, ще один плюс. Хто сказав “розбалувати”? Не можна розбалувати тим, що природно.
  6. Підгузник. Дітки в перші тижні після народження можуть дуже навіть головно плакати під час наповнення підгузника. Їм ж незвично і тяжко так напружувати м’язи, ось і кличуть маму.

Не знаю в кого як, а моє чудо перші тижні не хотіло лежати навіть в свіжопопісяному підгузнику і відразу голосно кликало маму/тата/бабусю, щоб вони швиденько забрати те мокре і противне. Тому, якщо Ви не розумієте, чому малюк плаче, загляніть йому під штанята, там може бути подарунок :)

  1. Мамо, животик болить/соплі/температура/зуби лізуть і т.д. Дитину насправді може турбувати багато речей вже з кінця другого тижня. Скільки то все триватиме і коли закінчиться не знає ніхто. Болі животика до 3 місяців, від 3 до 6 – дуже поширена збільшена потреба бути біля мами (це я про оті чарівні прокидання вночі по енн разів і фактично спання з цицькою), а з 6ти місяців (а то і швидше) починаються зуби. Одним словом, спокій і міцний сон мамі хіба сниться в коротких перервах.
  2. Дитина перезбуджена і не може заснути. Для кожного віку є свої норми кількості сну, які забезпечують малечі гарний відпочинок. Якщо Ваша дитина гуляє більше, ніж мало би бути, але при цьому почуває себе прекрасно, то переживати не варто. Але, якщо малюк плаче, кричить і при цьому активно позіхає і виявляє інші ознаки до сну – це означає, що він дуже хоче, але не може заснути. Чому так відбувається? Уявіть собі, що Ви активно працювали весь день, вирішили купу справ, але на завтра їх є ще більше і Ви лягаєте спати з сотнею різних думок, які крутяться і крутяться в голові. Знайома ситуація, правда? Ви не спите, перевертаєтеся з боку на бік, хоча і є дуже втомленими. В дитини відбувається щось подібне: в неї навколо новий дивовижний світ, в якому абсолютно все цікаве та незнайоме і потребує уваги. Маля набирається вражень, емоцій і потім вони переповнюють його та не дають заснути. Батькам теж часто хочеться трішки побавитися з дитиною і вони раді, коли та не спить і махає їм руками та ногами. А потім плач, крик і неможливо заснути взагалі.
  3. Якась чергова загадка природи, яку мамі потрібно розв’язати. Іноді буває важко зрозуміти, чому малюк плаче. Це не означає, що він кричить безпричинно, причина є і її потрібно знайти, але це не завжди вдається легко зробити з першого разу.

Маю підозру, що, як мінімум, 30% плачу є наслідком втомленої, виснаженої, знервованої мами. Діти прекрасно відчувають емоції, особливо мамині, і коли вона вже на межі легкого зриву, то маля може просто віддзеркалювати її стан найбільш доступним для себе способом – аааааааааааааааааааа… А мама?.. А вона накручується ще більше, бо почуває себе винною (іноді завдяки добрим родичам, які розказують що ж за мать така погана, яка не може справитися з немовлям) і неважливо, скільки часу вона мама – тиждень, місяць чи рік – втома може прийти в будь-який момент. Так, є чудні випадки, коли дитині треба тільки маму, бути постійно біля неї, на грудях, але таке стається не часто. Тато так само успішно може поміняти памперс, побавити 5 хв чи покупати, поки мама спокійно вип’є гарячого чаю чи поїсть, може навіть вперше за день. І побути в гарячій ванні не тому, що вже капець, а просто, бо вона собі на це виділила час та має бажання.

Кожна мама може додати до цього списку щось своє або впорядкувати його по-іншому, згідно потреб свого малюка. В будь-якому випадку чути плач свого маляти для мами є неймовірно тяжко та виснажуюче, адже хочеться щоб малеча росла спокійно та без турбот. На жаль, так не буває… Як часто кажуть, треба пережити. Але не все так страшно. Коли дитина посміхається на всі майбутні 32 зуби, весело махає руками та ногами та радісно притуляється до мами, розумієш, що заради цього чуда можна пережити все на світі. Легкого Вам материнства та спокійних нервів!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *