Міфи про ГВ, які псують життя молодій мамі
Мене завжди дивувало, як настільки відлагоджений тисячоліттями процес, може створювати стільки проблем. Мова про грудне вигодовування, яке легко вдається всім ссавцям, завдяки якому людство не вимерло та досі живе, а от у сучасних мам проблема на проблемі і готові суміші як порятунок. Зараз говорю не про тих мам, які свідомо обрати штучне вигодовування, і не про тих, які намагалися, але в них не вийшло. Так ГВ іноді потребує дуже багато зусиль, часу та бажання і не кожна жінка здатна з цим справитися. За це, до речі, дуже не люблю фрази про «годувати може кожна» і «треба тільки бажання», бо вони – пряма дорога до самоз’їдання тих мам, яким не вдалося. Сьогодні акценти на тих моментах та «добрих» чи навіть експертних порадах, які здатні зіпсувати грудне вигодовування майже будь-якої жінки, якщо вона не знає азів та куди звертатися.
Так вийшло, що дуже багато моїх знайомих стали батьками впродовж неповного року. Ми іноді ходили на зустрічі або просто переписувалися. Крім цього, я багато читала в перші місяці материнства, особливо цікаві мені групи на фейсбуці. Знаєте, що я часто зустрічала? Історії про немолочність, мало молока, бо жінка не може нічого зцідити, чи «не такі» соски. Це дивно, тяжко і сумно, особливо, коли чуєш зітхання «а що було робити? Перейшли на суміш». Добре не мати труднощів, добре знати, куди звернутися, добре мати адекватного педіатра (або хоч такого, який мудро мовчатиме і не лізтиме, куди не просять). Якщо Вам ніколи не доводилося чути нічого з цих міфів про грудне вигодовування, то вважайте, що сильно пощастило. Переважна більшість мам чує хоча б про малу кількість молока чи потребу дурника. Давайте разом розбирати ці уявлення та їхні корені.
Якщо дитина плаче – значить голодна
Треба читати як «не наїлася молока, значить його мало». Коротко і просто я вже писала про дуже різні причини дитячого плачу. Новонароджене маля переживає свій стрес від знайомства з цим світом, його все дивне та незнайоме, тому воно хоче найприроднішу річ – до мами. Як про це сповіщає? Звісно, що криком та плачем, ніяких інших способів дитина поки що не знає. І так, немовля може хотіти груди навіть щопівгодини або взагалі з ними не розлучатися. Єдиними показниками достатньої кількості молока є 10-12 пісянь на добу та набір ваги мінімум 500 грам на місяць. Це єдині критерії, прописані в протоколах ВООЗ та МООЗ, все інша – авторські байки, які треба оминати.
Вдягайся тепло – простудиш груди!
Навіть влітку при +30 треба бути у гольфі та прикриватися хусткою при годуванні. І я ж насправді знаю мам, які довго так береглися, бо не можна. Звідки ростуть
ноги в такого уявлення? Годуючі мами знають, як в перші місяці під час встановлення лактації, набирається багато молока і є постійне відчуття переповнення. Якщо сюди додати неправильну та незручну білизну, різкий перепад температур (сауна і басейн), стреси для жінки та індивідуальні особливості, то можна сміло вітатися з лактостазом. Від вітру та погоди він практично не залежить.
Строга дієта мами
Вже писала колись окрему статтю на цю тему, якщо коротко – то в кожної дитини можуть бути продукти, на які вона реагує, наприклад, часто радять уникати молочних продуктів чи капусти, але цей список дійсно дуже індивідуальний і значно коротший, ніж здається. Оцей довжелезний перелік заборон тільки додає мамі стресу і через це неспокою дитині. Смурф реагував на хліб, капусту, цукор (так і забула про нього), магазинні солодощі та бобові. Все! Як бачите, залишається багато просто для смачної їжі, а не тільки гречки та пісної телятини.
Дитина використовує груди, як соску
Так і ще раз так! :) Смоктальний рефлекс – цілком природна річ і в перші місяці він яскраво виражений. То чому дивно, що дитина задовольняє його за допомогою маминих грудей? З іншого боку – маля активно смокче і це чудово стимулює прибування молока. Всім добре, хіба ні? Мені ще завжди хочеться запитати, що було першим груди чи соска?) Всі новонароджені малята (і не тільки людські) спочатку шукають мамин сосок, так закладено природою. Вже значно пізніше придумали різні тряпочки з цукром, а потім дурники, щоб мама могла кудись відлучитися. Благо, інші мудрі жінки придумали слінг і більшість проблемних питань відпала сама по собі.
Після року в молоці нічого немає
Рівно о дванадцятій ночі приходить спеціальна чарівна фея, яка махає своєю паличкою над маминими грудьми і молоко перетворюється у просто воду. А ви як думали? Ще можу про клац кнопкою розповісти чи те, що молоко стає шкідливим. А якщо серйозно, то грудне молоко для дитини після року забезпечує ще третину необхідної енергії та кальцію, майже половину білків та на 2/3 деяких вітамінів. Для мами це зменшення ризиків ожиріння, остеопорозу, цукрового діабету, раку яєчників та грудей. Виявляється, в грудного вигодовування після року є дуже багато переваг та приємних «бонусів», варто задуматися.
«В нас немолочна порода, ніхто не має молока»
Завжди згадую бородатий анекдот про молочних та немолочних корівок. Ви ж до них не належите? Грудне вигодовування регулюється складними гормонами і якщо у Вас дійсно немає молока, то це серйозна проблема, з якою стикаються менше 1% жінок. В нас цю фразу ж чути набагато частіше. За Радянського Союзу ніхто не заморочувався налагодженням ГВ в мами, якщо виникали труднощі, то ставили стандартних «діагноз» про нема молока та на цьому все завершувалося. Так було часто в наших мам і навіть бабусь. Тому не дивно чути про такі «породисті» висновки, якщо декілька поколінь не мали успішного вигодовування. Хто ж даватиме приклад та підтримку?
Жирне, синє чи «пусте» молоко
Носили на експертизу, яка детально розглянула склад та винесла вердикт? Так, молоко може дійсно мати дуже різний колір та вигляд, але в будь-якому випадку дитина наїдається, бо саме такий склад для неї ідеальний на цей момент. Вміст корисних речовин в молоці постійно змінюється залежно від віку, хвороби мами чи маляти чи потреб самої дитини. Ще також молоко може бути «рідшим» та «густішим», якщо є довгі проміжки між годуваннями (3 і більше годин) та воно встигає розділитися на переднє та заднє. Одним словом, не розглядайте нічого під лупою, а спокійно годуйте.
Не можеш нічого зцідити – молока нема
І яка різниця, що з грудей ллється фонтан чи невеликий водоспад? Зціджувати треба вміти, це доволі складно і можна легко замість молока отримати лактостаз. Особисто для мене цей процес завжди був нереальним, бо вдавалося накрапати ледь 15 мл, в той час, як Смурф набирав по 1-1,5 кг в перші місяці. Ні, нема молока, нема… Жодний масаж чи молоковідмоктувач не спорожнить настільки ефективно груди, як дитина. Тому краще не нервуватися, а просто прикладати маля та насолоджуватися материнством, а процес собі йтиме.
Прикладів народної творчості ще насправді дуже багато. Чого вартує тільки пересторога, що мамі не можна їсти суницю, бо, увага, кісточки забивають протоки в грудях. Мій мозок досі не може уявити, як щось зі шлунка потрапляє в молочну залозу, але людська фантазія явно сильніша.
Ще одним дуже тяжким пунктом в налагодженні ГВ, є проінформованість наших лікарів, які періодично ТАКЕ розповідають, що не знаєш як відповідати (а потім згадуєш чарівне слово «протокол» і все «раптово» стає добре). Мені якраз недавно потрапив на очі тематичний пост у вагітних теревенях і скажу чесно, що це страшно. Одна справа коли щось таке розповідає старше покоління, якому спеціально розповідали різні дурниці, бо грудне вигодовування не було вигідним, але зовсім інша – коли таке розповідать кваліфіковані лікарі. Щиро розумію жінок, які цьому вірять, бо ж “лікар сказав”, а він має знати. Так, все правильно медичний персонал дійсно має знати і допомагати, а не творити дурниці і проблеми на пустому місці. Вже б краще просто не втручалися та давали телефони консультантів (не лактологів!).
Зараз є як є і переважно жінки мають самі шукати правильну інформацію та корисну допомогу. Тому традиційно – посилання на Львівську групу підтримки ГВ. Найкраще проблеми та різні питання вирішувати з ними.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!