,

Інтерв’ю: хто така доула?

«Доула» для нас – ще дуже нове та незвичне слово, хоча воно вже давно поширене в Європі та Америці. Переважно ми незнайомі з цією професією, дехто вважає це черговим новомодним віянням, проте існує багато жінок, які щиро вдячні доулам за їхню допомогу в пологах. Про нюанси професії та багато іншого говоримо сьогодні з львівською дулою Альоною Leem.

Альона, давай почнемо з самого початку: хто така доула? Що вона робить?

Доула – це людина, яка надає психологічну, інформаційну, фізичну підтримку під час вагітності в пологах та в післяпологовий період. В нас доула, якщо майбутні мами взагалі знають про неї, сприймається суто як жінка, яка ходить в пологи. Проте ми робимо набагато більше: працюємо з жінкою від моменту її звернення та надаємо допомогу вже після народження дитини. Ми можемо обговорювати уявлення про пологи, їхній план, потреби жінки. Наприклад, небажані втручання, зручні пози для потуг. На курсах часто розповідаємо про післяпологове відновлення та догляд за новонародженою дитиною.

Багато наших сімей є досить прагматичними. Якщо пологи без лікаря не уявляються ніяк, то функції доули в пологах може виконати мама, чоловік, подруга. Для чого платити більше?

По-перше, як я вже говорила, це допомога не тільки під час пологів, а й до та після. По-друге, доула, завжди на стороні жінки незалежно від своїх уподобань. Якщо є конкретний та погоджений план пологів, то доула може його м’яко нагадати за потреби. Вона завжди підтримає жінку морально. По-третє, доула знає як зробити безпечний простір, створити спокій. Вона знайома з методами не медикаментозного знеболення та може полегшити жінці перейми. По-четверте, статистика каже, що пологи з доулою проходять швидше, мають меншу кількість лікарських втручань, на 25% менше випадків кесарського розтину.

Як ви погоджуєте «графік» своїх майбутніх мам? Звертається до тебе жінка з терміном, наприклад, на середину вересня. Через декілька днів телефонує ще одна майбутня мама з терміном приблизно в такий самий час. Яке є обмеження в такому випадку?

Я буду змушена відмовити або запропонувати допомогу іншої доули. Різниця між ПДП (приблизна дата пологів – примітка автора) має становити мінімум два тижні різниці.

Але ж жінка може народити в проміжку з 38 по 42 тиждень (чи раніше). Тоді виходить 4 тижні. Що ви тоді робите?

Може. Доули звертаються одна до одної. У Львові я прошу допомоги Ліди Коноваленко і взаємно теж виручаю у складних ситуаціях. Ми завжди страхуємо одна одну, бо всі ми живі люди: захворіли самі чи діти, щось трапилось. З поганим самопочуттям в пологи піти не можу, але й жінку саму теж не залишу.

Проте чи буде жінці комфортно в такому випадку: якщо вона домовлялась з однією доулою, до неї звикала і тут раптово в самих пологах виявляється, що буде хтось інший.

Доул в Україні досить багато

Львів – місто невелике. Переважно мами знають нас обох, ходять на курси чи зустрічі для вагітних. Також завжди попереджаю, що особисто в мене може щось трапитись, то буде присутньою Ліда. На щастя, таких випадків одиниці.

Зараз у Львові дві практикуючі доули. Хіба попит на них не є більшим? Як ви виходите з ситуації?

Я б так не сказала. Хтось каже, що це непотрібно, комусь достатньо чоловіка чи подруги, хтось вважає це майже безоплатно роботою. Але ми фактично місяць живемо на чемодані: я не маю права нікуди поїхати відпочити навіть на один день, випити ні грама алкоголю, дуже бажано не захворіти. Тому що в будь-який момент може бути телефонний дзвінок і я їду в пологовий будинок. Навіть якщо саме сьогодні день народження моєї дитини. Це раз. По-друге, добре, якщо є бабуся чи хтось інший, хто може посидіти з дитиною. В інакшому випадку потрібно терміново викликати няню, часто ще й таксі.

Якщо ж наші послуги будуть користуватись більшою популярністю, то зараз ще сертифікувалася консультант з грудного вигодовування Олена Перкін, то нас тепер більше.

Хто може стати доулою? Які психологічні якості будуть корисні в такій професії?

Практично будь-яка жінка, яка має власний успішний досвід пологів. Найважливіше – вміти заспокоїти своє его та бути тінню жінки. Ми не маємо права давати поради чи висловлювати свою думку стосовно ситуації, лише надавати інформацію.

Якщо ж ти з досвіду та своїх знань розумієш, що те, чого прагне зараз жінка, може принести їй шкоду, як ти дієш? Жінка під час пологів адекватно думати не може. Вона або народжує, або думає.

Як вже говорила, я можу надати інформацію, не більше того. Я не маю права впливати на вибір чи транслювати своє бачення. Це регламентовано етичним кодексом доул та є правилом нашої роботи. Тому важливо, щоб на пологах з жінкою була присутня близька людина, яка б приймала рішення (за протоколом може бути 2 людини – примітка автора). Це ідеальна картинка. Це свідоме партнерство, де відповідальність та рішення лежать на жінці чи її помічникові. Також добре, коли в пологах двоє людей з фізичної точки зору. Пологи ж не тривають годину або дві. Жінка може бути навпочіпки, присідати, вибирати безліч поз для пологів і часто їй потрібна підтримка. Для однієї людини це фізично важко. Також існують елементарні речі: сходити в туалет, попити чаю.

Хто сертифікує доул?

Раніше була лише АФПБ (асоціація фахівців природного батьківства), плюс вони дають європейську сертифікацію. У них дуже хороший навчальний матеріал про фізіологію пологів, психологію вагітної жінки, не вдаючись в розмиті поняття. Насправді важливо знати медичні аспекти, бо я можу таким чином краще допомогти жінці, розумію, наприклад, що скоро почнеться потужний період або те, що в пологовий будинок пора збиратись вже, інакше ми не встигнемо.

Зараз тимчасово АФПБ не проводить навчання, зате цим займається дніпропетровський «Семицвет». Вони інакше розповідають про фізіологію та мають хороший акцент на психологічні аспекти та етику. Ці два навчальні курси чудово доповнюють один одного, добре з часом пройти навчання і там, і там.  Нам в будь-якому випадку потрібно періодично підвищувати кваліфікацію та поповнювати знання.

Наскільки офіційно на рівні України та світу доула визнана, як професія?

доула по-різному може допомагати в пологах

В Європі та Америці так. В багатьох країнах доула є в штаті пологового будинку. Тобто це офіційна професія така, як лікар чи вчитель. В нас це все традиційно складніше, але існує об’єднання доул і можливе офіційне відкликання сертифікату, якщо стається ситуація, що піддає сумніву кваліфікацію доули. В нас відбуваються регулярні збори, хтось приїжджає, хтось доєднується он-лайн. Ми обговорюємо випадки з практики, обмінюємось досвідом, новими знаннями.

Які б важливі моменти ти зазначила у вашій професії?

Доула не має права на медичні дії чи втручання. Будь-які, з будь-яких мотивів.  Доула не має права ходити в домашні пологи без медичного супроводу. А медичні працівники, згідно нашого законодавства, не мають права приймати пологи в жінки вдома. Тобто домашні пологи зараз в нас відбуваються без будь-якого офіційного супроводу. З іншої сторони, ще існують домашні акушерки, які працюють нелегально. Час від часу їм вигідно себе називати доулами і тоді виходить плутанина. Потім  ми приходимо в пологовий будинок і чуємо від лікарів багато нарікань, які насправді не мають до нас жодного стосунку. Якщо доула пропонує жінці супровід пологів вдома, вона або не доула, або порушує правила і може за це позбутися сертифікату. У нас такі випадки розглядаються дуже серйозно.

Є багато хвилюючих запитань про вагітність, які б хотілося задати, але розкажи конкретніше про вітаміни. Їх настільки часто та рутинно призначають в жіночих консультаціях, що це вже вважається нормою. Наскільки таке є виправданим?

Розумієш, тут на ситуацію потрібно довитися з зовсім іншого боку. Багато жінок вважають, що вітаміни їм потрібні, інакше вони не виносять вагітність. Якщо ж лікар нічого не призначив – це поганий лікар. Згадай, як відбувається, коли хворіють діти. Якщо мамі при нежиті та легкому кашлі призначають провітрювати кімнату та промивати ніс в критичних випадках, то це неправильний спеціаліст. Тут мова не про нав’язування зі сторони медиків, а саме про попит зі сторони майбутніх мам. Щоб гемоглобін був хороший, щоб дитина добре росла, щоб в жінки волосся не випадало та багато інших отаких самопризначень.

Лікарі звикли, що жінки запитують, потребують і тому радять вітаміни всім підряд. Вони не екстрасенси, щоб вгадувати потреби кожної окремої жінки. А пам’ятати окремі випадки, коли майбутня мама не хоче, вони фізично не можуть, оскільки в лікарів великий потік людей та навантаження.  Щоб працювати індивідуально з жінкою, має бути значно менше пацієнтів та кількості роботи. В наших реаліях зараз це, на жаль, неможливо.

Чим шкідливі синтетичні вітаміни?

Насправді багато чим. Загалом статистично діти народжуються з більшою вагою. Природою задумана певна кількість грам, щоб жінка могла спокійно народити своє маля. Вітаміни можуть додавати півкілограма до ваги дитини. Це насправді дуже багато, коли мова йде про 3-4 кілограми. Якщо говорити більш конкретно, то кальцій сприяє затвердінню кісток черепа малюка, вони не складаються під час пологів і це травматизм мами та дитини. Мені дуже дивно, що зараз часто лікарі призначають його перед самими пологами. Вітамін Е шкідливо впливає на формування внутрішніх органів протягом всієї вагітності. Магній – це тверда шийка матки, не запускають пологи. МагнеВ6 впливає на організм новонародженого, дитина не здатна сама його синтезувати, є дуже нервовою, перезбудженою.

Альона, дякую тобі за розмову та велику кількість цікавої і корисної інформації. Наостанок розкажи декілька слів про себе.

Працюю доулою вже більше двох років, постійно вчуся новому, веду курси для вагітних. Люблю мить народження нової людини :)

Фото з сайту birthbecomesher.com, amazingbirthsandbeyond.com та приватного архіву Альони

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *