,

Закупи без пакетів або Екологічні покупки

Еко покупки

Відмовитися від пакетів – доволі модна та популярна ідея зараз. Пишу саме так, бо рівень екологічної свідомості в людей насправді ще дуже низький. Нам важко уявити та зрозуміти, що один поліетиленовий пакет в наших руках це не «всього-на-всього один пакетик». Це сотні тисяч таких упаковок щодня лише в одному місті. Вони нікуди не зникають з нашої планети, а живуть в землі та воді декілька сотень років. Важко сказати, наскільки вчасно ми схаменулися, але в багатьох країнах (точніше, у 35) вже існує заборона використання пластикових пакетів та шукають альтернативи. В Україні жодних конкретних рішень поки що немає і це добровільний вибір людей. Як можна зменшити кількість пакетів та екологічно піти на закупи без пакетів – далі у статті.

Трішки страшних цифр про екологію

Поліетиленові пакети з’явилися в середині 50-х років в Америці та відразу ж завоювали величезну популярність. Це здавалося просто чудовим – зручно, практично та дешево.

Пташку жаль. Фото з сайту itsider.com.ua

В середньому ми використовуємо один пакет 20 хвилин, але потім він живе більше 100 років. Кожен українець викидає щорічно близько 500 пакетів. У Європі ця цифра набагато менша – 90.

В світі використовується чотири трильйони пакетів на рік. Через них гине 1 млн птахів; 100 тисяч морських ссавців і незліченні косяки риб. Всесвітня громадська організація «За природу» встановила, що щорічно від пластикових кульків тільки в Ньюфаундленді вмирають понад 100 тисяч китів, тюленів, черепах.

6 млн 300 тис. тонн сміття, більшу частину якого становить пластик, щорічно скидається у Світовий океан. Капітан Чарлз Мур, який бере участь в морських подорожах Морський дослідницької організації «Альгаліта» (AMRF), прийшов до висновку, що четверта частина водної поверхні покрита пливучим пластиковим сміттям.

Є ще і страшніші наслідки. У США, наприклад, через них щороку задихається близько 25 дітей, більшість з яких – у віці до одного року. Це все дуже страшні цифри, які колись змусили задуматися та почати щось робити. Про початок такого досвіду писала тут.

Цифри та опис з сайту rethink.com.ua

 Замість поліетиленових пакетів – багаторазові торбинки

Всі точно чули про багаторазові торбинки для покупок, але вони теж бувають різні. Можна зустріти торбинки зі звичайної тканини, сітки та тонесенької плащівки. Кожний вид має свої переваги та маленькі незручності. Торбинки з тканини добре підходять для сипучих продуктів, якщо ви купуєте їх на вагу. Гречка, рис чи навіть цукор добре зберігають саме в полотняних мішечках. Наші бабці підтвердять) Для мене полотняні мішечки мають мінус в тому, що вони досить важкі (від 25 грам), легко брудняться та не завжди відпираються. Гарний вигляд торбинок хочеться мати довше. Тому люблю торбинки з плащівки. Вони мають яскраві кольори, відносно легкі (12-17 грам залежно від виду тканини) та дуже легко перуться. У них зручно купувати «брудні» продукти – картоплю, моркву, цибулю. Хіба одразу купуєте миту:)

В мене торбинок багато. Фото зі сторінки Goodies

Але у них, як і у торбинках з тканини, не видно що ви купили. Одна справа, коли купуєте в звичайному магазині, інша – в супермаркеті. Там ви самі набираєте продукти, зав’язуєте торбинку, ліпите цінник та несете на касу. Продавцеві треба повірити вам на слово, що всередині звичайний рис, а не басматі. Або ж зірвати цінник та зазирнути всередину. Незручно, одним словом. Якщо часто купуєте продукти в супермаркетах, пораджу мати більше торбинок із сіточки. Вона найлегша з усіх (близько 11-12 грам) і видно що купили.

Колись в мене ще були ось такі, як на фото, торбинки з тканини та сітки. Зручно для супермаркетів, але важко відпирають і підходять не для усіх продуктів. Вже писала про це вище. Здається, їх перестали шити. Зараз маю цілий набір торбинок лише з плащівки, бо мені вони найзручніші.

Як купити без пакета інші продукти?

Якщо зі звичайними овочами та фруктами ще більш-менш зрозуміло, то як купувати інші продукти? Тут теж є багато досить зручних ідей, які легко використати. Для яєць можна брати спеціальну упаковку, залежно від потрібної кількості. В мене звичайний високий контейнер від ikea. Ще жодного разу нічого не побила. У такий самий контейнер купую домашній сир. У нас на ринку жінки завжди жартують: «О, то це Ви та пані з коробочками!». До речі, в пластиковому контейнері сир краще зберігається, ніж в пакеті. Перевірено багато разів.

Люблю такий вигляд у холодильнику

Для м’яса є дві свої тари. Мікрочастинки м’яса вимиваються насправді довго, тому тримаю окремі ємності. В них же ставлю куплене в ящики холодильника. Нічого не тече і все чисто. Взагалі, прозорі контейнери в холодильнику – це дуже зручна річ. Все акуратно поскладане і завжди бачиш, що де лежить. Овочі та фрукти теж добре перекладати в такі ящики, але закривати кришкою непотрібно. Швидше будуть псуватися через конденсат.

Для хліба можна мати окрему торбинку (в мене вони жовтого кольору) або ж паперові пакети. Останні теж не надто добрі, бо одноразові, але папір хоч розкладається. Твердий сир чи ковбасу теж можна класти в такі пакети. В нас деякі магазини з ковбасами почали використовувати саме паперову упаковку.

Труднощі екозакупів

На перший погляд це все може виглядати складно. Якщо мати чітке розуміння, що потрібно купити, та робити організовані закупи, то все простіше. Ви знаєте, що треба ємність для домашнього сиру, м’яса та десяток торбинок. Не завжди зручно це все нести до магазину чи ринку. Назад, навпаки, зручніше, ніж у пакетах. По дорозі додому забігти у магазин теж не завжди вийде – потрібно носити торбинки. Але повторюсь, це все залежить від організації. Ми купуємо продукти раз на тиждень по списку і тому взяти потрібну тару просто.

Ще одні чудові торбинки. Bilka eko

Не завжди легко, коли вдома не всі розділяють такі погляди. Тоді набір пакетів все одно опиниться у шухляді. Знайшла собі на телефон зручну програму «Сортуй» (вона є і на google play, і на app store). В ній можна побачити близькі локації, куди віднести різні речі на переробку. Навіть можна прочитати, переробляється річ чи ні.

Також залишається багато продуктів, які далі купуються в одноразовій тарі. Наприклад, олія чи оцет. На розлив гарної якості знайти важко. Люди все-таки завжди шукають простіших варіантів. Крупи в пакетах, різні консерви, молоко, сметана, печиво… Список можна продовжувати довго. Тому може здаватися, що результату від того всього немає. Проте це не так. Навіть, якщо повністю забрати з обігу поліетиленові мішки і піти на закупи без пакетів, це вже великий крок. Один звичайний похід на ринок «приносить» додому більше десятка одноразових торбинок. Якщо б люди приходили до магазину лише зі своїми мішечками, то б пакети майже не використовувалися. Поки що це тільки мрії, але кожен може робити свої маленькі та посильні кроки.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *