Чоловік на пологах: за чи проти?
Зараз присутністю чоловіка на пологах дружини нікого не здивуєш, хоча в часи наших мам це б викликало велику цікавість. Проте ще відбувається чимало суперечок, чи потрібна така присутність партнерам і як вона впливає на сам процес пологів і подальші відносини між чоловіком та дружиною. Існує навіть чимало пересторог та стереотипів, які іноді виникають на порожньому місці. Ця стаття допоможе вам розібратися, чи справді варто брати свого чоловіка на власні пологи.
Чоловік на пологах: коли точно не варто
Мотивація людей буває дуже дивною, а вагітних жінок – ще дивнішою. Тому доволі поширеним аргументом за присутність чоловіка на пологах є… «а щоб він бачив, які мені важко». Гаразд, побачив. Що далі? Що має відбутися після раптового осяяння чоловіка на власні очі, який важкий процес народження дитини? Спойлер: не всім важко народжувати, у когось кесарський розтин, де взагалі немає на що дивитися, і самопочуття жінки після цього теж буває чудовим. Якщо ви вважаєте, що чоловік почне краще ставитися, більше цінувати чи любити, то ні – не почне. Тому що це стосується сфери відносин між чоловіком та дружиною і вибудовується ДО пологів та в один момент не змінюється. Також багато чоловіків вважають пологи природним процесом, з яким жінка може справитися, бо так траплялося тисячі поколінь до неї. Спойлер №2: так і є.

Якщо чоловік цінував та любив жінку до моменту споглядання пологів, то так і продовжиться, якщо з цим були сімейні складнощі, то його присутність під час народження дитини нічого не змінить. Тобто якщо такий аргумент для вас найвагоміший, то краще залиште чоловіка вдома, а з собою візьміть когось іншого – маму, подругу з вдалим досвідом пологів, доулу.
Якщо чоловік не хоче бути присутнім на пологах, то не примушуйте його. Вам потрібними будуть опора та підтримка (про це далі), а його поганий настрій чи можливі упередження не стануть хорошими помічниками. Таке небажання є цілком нормальним і не слід говорити щось на зразок «а всі чоловіки тепер ходять, ти не хочеш…». По-перше, далеко не всі, по-друге, це геть не конструктивний діалог. Якщо вам вкрай необхідною є присутність саме чоловіка, то спокійно йому поясніть про це, а також запитайте щиро, чому він не хоче йти. Можливо, простіше буде попрацювати з його аргументацією та страхами та знайти спільне рішення. Це точно кращий варіант, ніж вперті наполягання.
Чому чоловіки не хочуть йти на пологи
Одним з варіантів, чому чоловік не хоче бути присутнім на пологах, є його неготовність до цього процесу. Він може вважати, що почуватиме себе там зайвим, не знатиме, що відбувається, переживатиме, що розгубиться. Важливо приймати емоції та почуття партнера та цінувати їх. Як вже писала у попередньому абзаці, краще щиро поговорити про причини та прийти до спільного результату. Зауважу, що чоловікам легше піти з дружиною на пологи, якщо вони разом відвідували курси підготовки до них. В цьому місці пораджу свою колегу, чудового спеціаліста Євгенію та її курси від Центру сімейного благополуччя «Кульбаба».
Іноді чоловіки бувають надто чутливими до крові, болю та важкого проживання емоцій і розуміють, що будуть не в змозі надати хорошу підтримку своїй дружині. Зрозуміймо, що чоловіки – теж живі та емоційні люди та так може бути. Найкращим варіантом є той, коли чоловік сам свідомо вибирає, що хоче бачити народження своєї дитини та одразу зустріти її в цьому світі.
Чому важливою є присутність чоловіка на пологах?
Перш за все це колосальна психологічна підтримка. Жінка може переживати дуже різні емоції і тиха присутність люблячого чоловіка буде дуже доречною. Погладити, обійняти, заспокоїти, прошепотіти лагідні слова чи навіть пояснити маніпуляції лікарів.
Якщо для жінки є принциповими певні питання на пологах – наприклад, розумне використання окситоцину, дотримання теплового ланцюжка тощо, то на чоловіка можна перекласти контроль за цими моментами. Він має розуміти, чому саме так, а не інакше, та вміти спокійно спілкуватися з медичним персоналом.
Також бувають дуже елементарні потреби – щось купити, налити теплого чаю, допомогти дійти до туалету чи душу. Звісно, це може робити акушерка, проте з близькою людиною завжди приємніше. Тим більше чоловік швидше зрозуміє дружину з півслова, ніж стороння людина.

Ще чоловік може зробити приємний масаж поясниці, який полегшує більш при переймах. Про це теж, до речі, розповідають на курсах підготовки до пологів. Це хороша інвестиція в майбутнє батьківство. Іноді під час ранніх потуг на чоловікові дуже добре висіти. Він може підтримати, якщо жінці хочеться присісти або потриматися за щось. Мінусом часто буває те, що руки в чоловіка потім шалено болять, але це не надто страшно у порівнянні з результатом. Наприклад, в мого чоловіка після других пологів була подерта футболка. Буває…(Розповідь можна прочитати тут)
Міфи про процес
Вагітні жінки бувають страшенно емоційно чутливі та іноді хвилюються через найменші дрібниці або взагалі дивовижні речі. Трапляється, що сама майбутня породілля неготова до присутності свого чоловіка на пологах, але причинами для цього є доволі дивовижні уявлення.
Цитуючи дослівно фразу з одного форуму: «А як він мене «там» такою побачить – розлюбить/погіршиться сексуальне життя/стосунки». По-перше, нічого особливого нового він вже не побачить, все давно розгледів 😊 По-друге, як вже було написано вище – якщо в пари були якісні чудові стосунки ДО пологів, то процес народження дитини ніяк не вплине на вашу пару. Хіба чоловік був дуже проти своєї присутності. На інтимні відносини та загалом стосунки партнерів значно більше впливають новонароджена дитина, адаптація до іншого життя, гормональні процеси жінки, її втома, домашня рутина.
Чоловікові не варто бачити деталі процесу. Можливо і ні, але потрібно точно зрозуміти чому. Якщо є чіткі вагомі аргументи – завжди є альтернатива. З іншого боку – чоловік ж не має заглядати під руки лікарці, правда?) Майже всі чоловіки стоять біля плечей жінки, погладжують її, щось нашіптують. Тому аж в таких деталях нічого не бачать. З третього боку – ми живемо в сучасному світі, де нормально знати та розуміти фізіологію одне одного. Скажу ще четвертий пункт – є чоловіки, яким цікаво побачити все на власні очі і відео з ютубу їм не підходять.
Підсумовуючи все вище сказане – найважливішим моментом є те, щоб обоє партнерів мали щире і свідоме бажання щодо присутності чоловіка на пологах. Коли все відбувається з власної волі, то приносить значну користь. Тут буде і підтримка, і взаєморозуміння, і тепло в стосунках, і спільне долання перших труднощів молодих батьків. Легких пологів!
Фото з сайту – canva.com
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!