11 ігор для розвитку дрібної моторики
Діти люблять досліджувати світ. Хоча іноді їхні «наукові відкриття» можуть добре потріпати мамі нерви, бо ми не завжди буваємо в гуморі збирати розкиданий одяг чи знімати з підвіконика в десятий раз. Можна хіба повторити як мантру, що це нормальний дитячий розвиток, і хоч трішечки заспокоїтись. Діяльнісну енергію малечі краще скерувати в більш мирне русло та запропонувати ігри, які влаштують всіх. Дитина експериментує та пізнає світ, а мама не хапається за серце від чергових відкриттів. В цій добірці можна знайти ігри для розвитку дрібної моторики. Чим вони корисні? З віком дитині потрібна точна координована робота руки та пальців. Наприклад, щоб малювати, писати чи одягатися. Хоча дитині не особливо потрібна допомога в цій справі, але ж мами люблять усілякі розвиваючі заняття :) Тому можна провести час корисно та цікаво для обох.
Дії з предметами
Перекладаємо предмети. Взагалі-то діти дуже люблять цю забавку і легко придумують свої варіанти: шкарпетки покласти у сервант, олівці в мамину косметичку, а помади та туш сховати серед іграшок. Діти :) Є більш проста гра, зручна мамі. Беремо дві коробки та не дуже дрібні предмети (каштани, прищепки тощо). Насипаємо їх в одну коробку та показуємо малечі, що можна взяти один предмет та покласти в іншу, порожню, коробку. Якщо речі будуть цікаві, то дитина може захопитися та забавитися. Плюси: тренування м’язів, розвиток дрібної моторики та 5-10 або більше хвилин спокою для мами :)
Рвати папір. Посміхнулися? Кожного разу нагадую мамам, що звичні для нас дії та явища – відкриття для дітей. Тому можете запропонувати малечі непотрібні журнали чи папір та покажіть, що з ними робити. Чомусь дітям це надзвичайно подобається. Тільки після цього варто тримати подалі дійсно цінні папери, але це корисно в будь-якому випадку.
Розгортати різні сюрпризи. Декілька дрібних предметів + шматок паперу і можна запропонувати дитині цікаві «цукерки». Нехай розгортає їх та радіє подарункам всередині. Насправді без різниці, чи там буде дійсно щось нове, чи добре знайомий предмет. Веселим є сам процес.
Дати в руки липучки чи замок. Щоб було зручно, їх можна пришити до тканини чи приклеїти до дощечки. Покажіть дитині, як ними користуватися і в майбутньому самостійне справляння з курткою чи взуттям не стане проблемою.
І знову вода
Хоча мама може бути не в захопленні від таких ігор, але діти страшенно люблять плюскатися у воді та, особливо, її розливати. Тож краще взяти справу в свої руки та бавитися в зручних для мами межах. Можна гратися на плитці або іншій поверхні, яка легко витирається та не страждає від води.
Переливання води. Беремо декілька пляшечок/горняток, лійку та горнятко з водою. Показуємо приклад, як наливати воду в посуду зі стаканом та з лійкою. Плюси: тренування м’язів, розвиток дрібної моторики та мислення.
Ловимо рибку. Покладіть в миску чи відро з водою різні предмети, які плавають. Менші діти можуть просто збирати їх руками, а старшим можна запропонувати сито чи ложку. Чим зручно, вже вгадали? Якщо дитина не надто хоче використовувати ложку під час їжі, то така гра допоможе навчитися краще нею користуватися. А нові знання діти дуже швидко вчаться застосовувати у всіх напрямках.
Збирати воду губкою. Ще краще її звідти витискати, але це вже пізніше. Налийте трохи води на стільницю чи столик для годування і покладіть зверху губку. Нехай дитина побачить, як вода зникає, а потім знову з’являється. Дітей це страшенно веселить, особливо у ванні. Вік тут має мало значення, підходить як для одного року, так і для декількох.
Мамині помічники на кухні
Шукаємо скарби чи садимо овочі. Зараз вже не такий бюджетний варіант, але пачку дешевої крупи можна знайти завжди, а прибирати її легше, ніж пісок :) Насипте гречку/горох/пшоно/чи що знайшли в коробку сантиметрів на 5-10. Туди ж сховайте під крупу різні дрібні предмети чи іграшки, які не жаль. Тепер покажіть малечі, що там можна знайти щось цікаве. Тут обов’язково самій мамі так побавитися, щоб дитина зрозуміла приклад і могла зацікавитися. Чим корисна забавка? Розвиток моторики, тактильне подразнення, можна ще називати предмети, які знаходите.
Музичні інструменти. Не вкидайте баночки з-під йогуртів, які закручуються! В них можна насипати різних круп та дати дитині чудову забавку. Баночки шумлять, «звучать», ними можна трясти, підкидати, чи розглядати, якщо пластик прозорий. Дітям справді дуже подобається і це може бути набагато цікавіше, ніж сортери та пірамідки.
Робите булочки, пиріг чи ліпите вареники? У Вас є чудовий помічник :) Так, можна сказати, що потім прибирати і прибирати, але краще так разом, ніж придумувати, чим зайняти дитину, а самій нервувати. Малеча любить повторювати все за батьками і їм справді цікаво, чим так зайнята мама. Поставте біля себе на табуретку, дайте шматок тіста в руки та нехай пробує його розтягувати. Ще один бонус – в майбутньому легше буде домовитися про прибирання :)
І на останок…
Легкий масаж, поплескування, приємна фізкультура подобаються багатьом діткам. Такі вправи можна робити з перших тижнів, а якщо їх супроводжувати наспівуваннями чи короткими віршиками, то цікаво та весело стає всім.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!