,

Zero Waste мама: прості кроки для кожного

Про інший погляд на речі. Про екологію та наше суспільство. Про стандартні щоденні звички. Про боротьбу з собою, цими звичками та спілкування з іншими людьми. Про користь для життя та здоров’я. Про прості та зрозумілі речі та чому кожна мама насправді частково практикує zerowaste?

Це дещо неформатна стаття сайту, але так видається тільки на перший погляд. Вирішила я взяти участь в експерименті за за 21 день до Zero Waste від Zero Waste Lviv. В мене вже був схожий тижневий досвід перед Великоднем, але тоді явно зле зійшлися зірки, бо сил вистачало тільки прочитати завдання та раз на декілька днів написати пару речей. Та бажання щось робити залишилося, тому наважилася на тритижневий експеримент та спробу змінити дуже звиклі речі. Тут не буде якихось повчань чи оцінок інших людей, а просто про цікавий досвід, який може втілювати кожний без особливих зусиль чи суттєвих змін в житті. Що з цього вийшло читайте далі :)

Про що це і для чого?

Zerowaste перекладається як «нуль відходів», тобто ідея полягає в тому, щоб мінімізувати своє сміття якнайбільше та зробити простір навколо себе чистішим. На перший погляд дається, що це все лише про сміття, але насправді все набагато глибше, ширше та цікавіше. Кожна мама хоч трішки та й цікавиться цією темою, просто називає по-іншому і не знає, що її дії мають стосунок до zerowaste. Отже, про що тут можна говорити?

  • Так, перш за все про сміття. Хоч тема львівського сміття вже зажована до дірок та вона все одно дуже актуальна та нікуди не дінеться найближчі місяці. Наша мерія пропонує нову сортувальну систему, тому кожному в будь-якому випадку доведеться опанувати мінімальні навики сортування та розрізнення відходів. Тому можна вже зараз складати баночки з-під сирочків, папір та огіркові шкірки окремо.  Та й скажу чесно, що надіятися на одразу вдалий та чудовий старт від міста, це швидко розчаруватися, бо так не буде.
  • Екологія. Так, це дуже суттєво, бо після декількох відео про наші океани чи бідних черепах, які наїдаються пакетів, стає страшно. Ми за останні 100 років примудрилися так засмітити планету, що розгрібати це прийдеться набагато довше, а дуже б хотілося, щоб нашим дітям тут жилося добре.
  • Здоров’я. Певні види пластику є шкідливими для людини, а ще більше для дітей, тому вивчити декілька цифр маркування та дивитися на свої покупки є не так вже й складно у порівнянні з лікуванням якоїсь болячки. Сюди ж належить і різна побутова хімія. Скільки мам постійно питають, чим краще прати дитячі речі? Є багацько хороших альтернатив агресивній побутовій хімії, її можна замінити практично всю. Я зараз не пропоную робити своїми руками зубну пасту чи мило, а просто знайти органічні аналоги, які можуть коштувати ті самі гроші, але мати значно більше користі.
  • Зручність та простота. Спочатку видається, що все має бути навпаки, але от мене, наприклад, завжди нервувала купа пакетів, яка вивалювалася з шухляди. В кожного є свій пакет пакетів J Зате коли маєш декілька акуратних торбинок та контейнерів, то навіть стає приємніше ходити на закупи.
  • Економія коштів та ресурсів. Коли не купуєш кожного разу пакети чи здаєш вторсировину, то кілька гривень таки повертаються в гаманець. Копійки? Так, але все починається з маленького. Була класна практика в СРСР, коли можна було купити дешевше молоко, здавши пляшку від нього. Нам такого бракує зараз, це точно було б дуже популярно серед старших людей. Також маємо бонус для підприємств, бо не потрібно витрачати кожного разу нову сировину, а можна використовувати стару.
Що може робити кожен?

Це все вище описане звучить дуже глобально і виглядає так, ніби до звичайних людей не стосується ніяк. Але це не так, бо кожна велика дорога починається з маленького кроку, ми можемо своїми маленькими діями робити хороші справи.

Прості дії на щодень
  • Прочитати про маркування та купувати продукти в упаковках, які переробляються. Це не так складно, все має свої аналоги. До речі, популярна дитяча молочна продукція пакується в харчовий пластик, тому можна сміливо купувати та потім викидати в правильний контейнер.
  • Замінити кульочки торбинками та контейнерами. Якщо немає бажання шити самому, то можна замовити в чудових майстрів. Я очікую свої чудові торбинки від Goodies. Знаю, що ще є Торбинкова Людинка та Svoя Tara, тут вже можна навіть обирати, де замовляти. Домашній сир,яйця та м’ясо дуже зручно купувати в контейнери, їх можна одразу так і поставити у холодильник. Тільки на м’ясо варто завжди використовувати одну й ту саму тару, бо ідеально вимити не вийде ніяк.
  • Брати з собою воду в зручній флязі. Це навіть модно зараз, а багато кафе ще й надають знижку на каву у своє горня.
  • Використовувати тканинні рушники на кухні замість паперових. Скажу чесно, я так завжди і робила, але, виявляється, багато хто давно використовує папір.
  • Замінити вологі серветки звичайними та водою. Це ще й набагато корисніше для шкіри. В малюків от дуже часто виникають попрілості на ніжній дупці саме через витирання такими серветками. В нас взагалі з цим просто, бо висаджування ще й економить підгузники ;)
Level up, зате цікавіше
  • Багато косметики можна робити самому. Якщо це не для вас, то просто знайдіть хорошу органічну продукцію, її зараз теж дуже багато.
  • Замінити харчову плівку на кусочок тканини та віск. Дуже ефективно та цікаво, але потребує часу.
  • Згадати старі добрі бабцині рецепти по чищенню дому. Сіль чи сода для дуже брудного посуду, гірчичний порошок загалом для миття тарілок, сода + оцет для відтирання кранів та багато іншого. Це те, чим ще не так давно користувалися, і це доволі зручно.
  • Вивозити органіку чи зайнятися компостуванням. От в мене з цим наразі ніяк, бо перший варіант не виходить (нема куди), а другий не надихає.
  • Апсаклінг або переробка речей. В інтернеті є стільки варіантів, що можна зробити з будь-чого, що можна перемінити всю квартиру при бажанні :)
  • Придумати щось своє, цікаве та зручно.
Мій досвід та результати

21 день, як часто люблять писати популярні журнали, час, щоб виробилася якась звичка. Це не означає, що можна навідріз відмовитися від пакетів та більше жодного разу не брати їх до рук, але три тижні – це гарний період, щоб багато переосмислити та почати робити інакше. Так, до цього слід мати початкове бажання та цікавість, якщо просто так почати робити, бо «модно» чи ще щось, але не розуміти взагалі для чого це, то нічого не вийде. Та якщо дійсно почав, то просто так кидати не хочеться. Це я дуже добре зрозуміла за час проекту, бо відчула, що робити нові дії мені значно простіше, ніж добре знайомі старі.

Починалося все, як вже казала, з пакетів, бо вони мене дуже нервували. Тепер їх практично немає, зате стоїть два величезних мішка і чекають, щоб я їх вивезла. Мені видавалося, що три тижні – це дуже довго, але вони пролетіли швидко, а корисні звички залишилися. Для початку я поставила собі коробки на різне сухе смі

ття в коморі – пластик, папір, лампочки, батарейки (що одних що других нема насправді, бо в нас LED та акумулятори), пакети. Потім сюди ще додалися упаковки з-під молока та сметани, я їх мию, сушу та складаю на місце. Хоч рука і за звичкою тягнулася до смітника та донести до правильної коробки річ виявилося не так важко і я швидко звикла. Мені важко є це потім все вивозити, бо до найближчого пункту їхати добрих 40 хвилин. Як гарно зауважила одна з учасниць проекту, зручно, коли все є біля дому, а якщо ти весь тиждень працюєш, а на вихідних ще спеціально їдеш з пакетами кудись, то треба бути дуже сильно вмотивованим. Та не у всіх районах така проблема, найближчий пункт можна знайти за зручними картами тут та тут. Інформація на них є різна, тому варто дивитися всі та завжди попередньо телефонувати і уточнювати, бо буває різне.

Кумедно є з продавцями. Ті, які мене добре знають, звикли швидко, але деякі ніяк не можуть зрозуміти, як то давати хліб чи молоко без пакета та дивляться на мене круглими очима. Тому якщо на щось активно дають одноразові пакети – беріть старі з дому.

Іноді доводиться відмовлятися від звичних продуктів, бо їхня упаковка може не мати взагалі маркування. Для мене це не було особливою проблемою, навіть знайшла щось краще, але доводиться планувати закупи. Меню на тиждень тут в поміч.

Бувають спонтанні покупки і пакети таки потрапляють додому. Їх все одно значно менше та я тепер знаю, де пункти прийому.

Загалом виявилося не все так складно та важко. Трішки часу, подумати та дій – і можна зробити досить багато корисного, як мінімум для себе.

Висновки. Щоб я порадила людям, які починають щось з zerowaste?
  1. Подумайте добре чи вам це потрібно. Серйозно. Чому так? Вже писала вище, якщо робити «для галочки» – нічого не вийде, можна подумати, що це все дурниці та більше ніколи не повертатися. Нехай, це буде навіть один маленький крок у вигляді стабільного викидання пластику, але це буде щиро ваше.
  2. Що для вас zerowaste? Тут насправді, в кожного свої важливі аспекти: хтось стурбований сміттям, хтось екологією, хтось любить порядок. Для мене проект переплівся з іншим питанням, яке по трохи вивчаю – екозасоби для дому та гігієни. Як бачите, граней дуже багато.
  3. Почніть робити. Не завтра, не з понеділка чи сонячного дня. Не викинути один стаканчик у смітник, а поставити на поличку до кращих часів – це вже малесенький, але крок.
  4. Підтримка близьких – це важливо. Коли ти один, а інші не розуміють чи взагалі насміхаються, може бути важко.
  5. Забути про всіх інших. А от загалом оточуючі люди – це не проблема, просто робіть свою справу і за деякий час побачите, що у вас з’явилися послідовники.
  6. Пам’ятати, що це насправді легко. Якщо щось важко: або робите не так, або ще не готові до певного кроку.
  7. Робіть те, що можете.
  8. Читайте Інтернет – там гора корисної інформації.
  9. Хваліть себе. Чому б і ні? Це дійсно КРОК.

Ви все прочитали? Значить таки маєте трішки бажання до змін. Успіху вам! :)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *